34 L.Ukrainki Blvd., 2nd entrance, 6th floor
Kyiv, Ukraine, 01133

Результати соціологічного дослідження 2024 року засвідчують негативне ставлення до корупції переважної більшості громадян України та представників бізнесу. Незважаючи на критичну оцінку респондентами результатів боротьби з корупцією в Україні, частка тих, хто реально мав корупційний досвід у 2024 році, суттєво не змінилася з минулого року. Варто також зауважити, що з другого року від початку повномасштабного вторгнення росії представники бізнесу дещо частіше стикаються з корупцією, ніж населення. Натомість до 2022 року включно саме населення частіше повідомляло про наявність корупційного досвіду. Відсутність зростання цього показника та відносна стабілізація на одному рівні у 2022–2024 роках частки громадян, які стикалися з корупцією, може бути одним із маркерів дієвості заходів з протидії корупції в низці сфер, з якими контактує населення.

Однозначно позитивним є факт сталого зростання частки українців (населення та бізнесу), які повідомили компетентні органи про корупцію стосовно себе. Динаміка щодо зростання цього показника фіксується з початку збору відповідних даних за усталеною методикою (2020–2021 рр.), а у 2024 році він мав найбільше значення порівняно з попередніми роками. Так, цього року про факти корупції щодо себе, якщо вона мала місце, повідомив кожен шостий представник бізнесу та кожен десятий мешканець України.

У переліку основних проблем корупція стабільно входить в ТОП-3 найбільш актуальних проблем. В 2024 році вона залишилася на другому місці (найбільшою проблемою громадськість вважає збройну агресію рф проти України). Дуже серйозною проблемою вважають корупцію 79,4% представників населення і 76% представників бізнесу.

Індекс сприйняття поширеності продовжив зростання, яке розпочалося у 2023 році (після зниження в 2022 році).

Загальний індекс сприйняття корупції продовжує зростати.

Оцінка зміни рівня корупції в Україні погіршується другий рік поспіль. Майже 70% населення вважає, що рівень корупції зріс за останні 12 місяців. Для порівняння, у 2022 році цей показник становив менше 30%, а в 2023 році – трохи більше 60%.

Респонденти відзначають суттєве зростання рівня корупції. Бізнес налаштований менш песимістично, ніж населення.

Населення вважає найбільш пріоритетними сферами для очищення від корупції судову систему (у т.ч., виконання судових рішень) (47%), митницю (34%) та діяльність правоохоронних органів (32%). Для підприємців найбільш пріоритетні сфери не змінилися, у порівнянні з 2023 роком, це митниця (60%), публічні закупівлі робіт і послуг з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг (32%) та судову систему (у т.ч., виконання судових рішень) (31%).

За останні 12 місяців ініціаторами корупційних відносин були 9,2% населення України та 4,0% представників бізнесу. Водночас 18,3% населення та 11,6% бізнесу були залучені до корупційних відносин у зв’язку з вимогою з боку представників органів влади або організацій та установ щодо здійснення неофіційних платежів або надання послуг відповідних сферах. Показники бізнесу перебувають на рівні 2023 року, а показники населення значуще знизилися.

Абсолютна більшість населення (74,3%) і бізнесу (85,8%) схвально ставляться до викривачів корупції. Серед населення схвалення діяльності викривачів зростає з 2021 року. Серед бізнесу показник повернувся на рівень 2022 року.

Частка населення/бізнесу, яка схвалює діяльність викривачів корупції.

Про дослідження: Опитування населення та представників бізнесу є шостою хвилею загальнонаціонального дослідження з комплексної оцінки корупційної ситуації в Україні.

Опитування населення проводилося методом комп’ютеризованих особистих інтерв’ю (CAPI). Вибірка репрезентує доросле населення України. Перша хвиля проводилась з 29 травня по 21 червня 2017 року, друга – з 4 березня по 6 квітня 2020 року, третя – з 29 листопада по 29 грудня 2021 року, четверта – з 9 по 28 грудня 2022 року, п’ята – з 8 листопада по 4 грудня 2023 року, шоста – з 27 вересня по 30 жовтня 2024 року. У межах першої хвилі проведено 2585 особистих інтерв’ю, в межах другої – 2516, в межах третьої – 2636, в межах четвертої – 2646, в межах п’ятої – 2488, в межах шостої (останньої) – 2488. Вибірки усіх хвиль будувалися за аналогічним дизайном: вибірка стратифікована за областями і типом поселення, багатоступенева, випадкова на кожному етапі. Для інтерв’ю респонденти в домогосподарствах обиралися випадковим чином за методом «останнього дня народження». Вагові коефіцієнти застосовувалися відповідно до даних Державної служби статистики України про соціально-демографічну структуру населення. Для побудови вагових коефіцієнтів (відповідно до даних Державної служби статистики України про соціально-демографічну структуру населення станом на 01.01.2022) у респондентів четвертої – шостої хвиль (опитування 2022–2024 рр.) запитували про місце їхнього постійного проживання до початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, на дані якого і був зважений масив даних.

Опитування підприємців проводилося методом комп’ютеризованих телефонних інтерв’ю (CATI). Вибірка репрезентує фізичних осіб – підприємців (ФОП) та власників бізнесу та/або менеджерів підприємств – юридичних осіб. Загалом було опитано 1206 респондентів, період опитування – з 20 вересня по 16 листопада 2024 року. Для довідки: у межах першої хвилі проведено 1005 телефонних інтерв’ю, в межах другої – 1093, третьої – 1224, четвертої – 1203, п’ятої – 1208. Максимальна теоретична похибка вибірки підприємців не перевищує ±3 відсоткових пункти без врахування дизайн-ефекту. Абсолютна більшість опитаних є власниками, співвласниками, директорами або заступниками директорів підприємств, у поодиноких випадках також опитано головних бухгалтерів, керівників відділів та інших респондентів, що обіймали керівні посади. Вибірка1 випадкова, стратифікована за регіоном реєстрації і розміром суб’єктів підприємницької діяльності, формується шляхом випадкового вибору телефонних номерів, які містяться в ЄДР (за винятком тих, що діють на тимчасово окупованих територіях). Вагові коефіцієнти застосовуються відповідно до даних Державної служби статистики України про фізичних осіб – підприємців (ФОП), розмір суб’єктів господарювання, види економічної діяльності та регіони реєстрації станом на 2023 рік.

Детальніше з презентацією та повною версією звіту можна ознайомитися за посиланням:

Thematic directions

Popular publications

We will be glad to answer all your questions.

Contact us