Бульвар Лесі Українки 34, 2-й під’їзд, 6-й поверх
Київ, 01133, Україна

Info Sapiens на замовлення ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія»» провів дослідження у жовтні-грудні 2024 року. Метою дослідження було отримання даних про ставлення населення України до атомної енергетики та її ролі у майбутньому відновленні України, зокрема, а також ставлення населення до поточних планів уряду щодо нового будівництва атомних енергоблоків, оцінити рівень обізнаності населення про атомну енергетику і виявити поширені переконання, міфи та страхи щодо цієї теми.

Ключові висновки

• Рівень обізнаності про атомну енергетику залишається поверхневим: 74% респондентів заявили, що знайомі з принципами роботи атомних електростанцій, однак лише 13% могли б пояснити їх іншим. При цьому лише 8% респондентів зазначають про широкодоступність інформації на цю тематику (38% зазначають про доступність окремих аспектів, які іще потрібно знайти, третина – що інформації мало або взагалі немає), а лише 29% опитаних вважають офіційні державні органи надійними джерелами інформації у питаннях атомної енергетики.

• Атомна енергетика сприймається як необхідний, але небезпечний ресурс. Так 93% респондентів погоджуються, що АЕС забезпечують великі обсяги електроенергії, 67% виступають проти поступового закриття АЕС та відмови від будівництва нових блоків (29% схиляються до повної відмови від ядерної енергетики). Водночас, 76% опитаних погоджуються, що перебування біля АЕС у мирних час було небезпечним, а під час війни ці ризики значно зросли, 68% вважають, що жителі міст-супутників АЕС наражаються на підвищені ризики через радіаційний вплив, і лише 46% впевнені, що в країна є ефективні рішення для зберігання та утилізації ядерного палива.

• Головним викликом 81% українців вважають поводження з радіоактивними відходами. Водночас, 76% тою чи іншою мірою погоджуються, що побудова нових енергоблоків пов’язана зі значними корупційними ризиками, 68% респондентів вважають, що будівництво нових енергоблоків слід відкласти до завершення війни.

• 50 % опитаних вважають ядерне паливо невичерпним ресурсом, тоді як інші сумніваються у його довгостроковій доступності. Разом з цим, 84% респондентів вважають, що відновлювані джерела енергії можуть замістити принаймні частину електроенергії, яку зараз виробляють АЕС, за умови належної інтеграції у систему.

• Повномасштабна війна змінило ставлення до атомної енергетики у негативних бік, загостривши існуючі страхи. 79% респондентів вважають, що АЕС стали об’єктами військової загрози, особливо після окупації ЗАЕС. Також експерти зазначають, що люди більше сумніваються у прозорості інформації щодо стану АЕС, побоюючись, що у разі інциденту уряд може приховати правду.

Методологія

Дослідження проводилося у жовтні-грудні 2024 року, та включало у себе послідовно проведені 5 глибинних інтерв’ю, 12 фокус-груп по 6 людей та 1004 телефонних опитувань (САТІ). Глибинні інтерв’ю проводилися серед експертів у сфері атомної енергетики, які є представниками різних громадських організацій та компаній, фокус-групи серед представників різних регіонів України, а телефонні опитування серед широкого кола респондентів з усіх областей України. У дослідження не входили респонденти із тимчасово непідконтрольних уряду територій.

Посилання на завантаження звіту

Тематичні напрямки

Популярні публікації

Якщо у вас є питання щодо досліджень, ми завжди раді Вам допомогти в цьому.

Зв'яжіться з нами