За даними всеукраїнського національно репрезентативного опитування, проведеного Info Sapiens 18-19 квітня 2022 року, 83% українців проти офіційного визнання частиною Росії раніше окупованих районів Донбасу і 82% українців проти офіційного визнання Криму частиною Росії як умови закінчення війни. Водночас частка тих, хто проти заборони на вступ України до НАТО, зросла з 45% до 50%.
Це може бути пов’язано із зростанням засудження росіян через військові злочини. Так наприкінці березня 79% вважали «простих росіян» винними у вторгненні в Україну, а зараз так вважають 84%.
Також небажання відмовлятись від вступу в НАТО навіть заради припинення війни може бути пов’язано із зростанням віри у перемогу – так наприкінці березня 91% вірили в перемогу, а зараз 93%. Більше того, наприкінці березня 68% були абсолютно впевнені в перемозі, а зараз 72%.
Водночас збільшилась частка українців, які вважають, що війна триватиме кілька місяців або й довше – зараз таких 59%, а три тижні тому було 48%. Тобто, незважаючи на віру в перемогу, більшість українців не чекають, що вона буде швидкою та легкою.
З усіх партнерів України абсолютна більшість українців задоволені тільки допомогою Польщі (90%). Також більшість задоволені допомогою США (54% задоволених проти 41% незадоволених), але незадоволені допомогою ЄС (41% проти 53%, відповідно), Німеччини (24% проти 69%) та НАТО (20% проти 71%).
Ймовірно через це незадоволення ставлення до НАТО погіршилось у порівнянні з листопадом 2021 – якщо у 2021 59% позитивно ставились до Альянсу, то зараз таких 56% і частка тих, у кого дуже сприятливе ставлення, зменшилась з 18% до 12%. Разом з тим покращилось ставлення до США ( частка позитивного ставлення зросла з 69% до 82%) та ЄС (з 69% до 84%).
Частка негативного ставлення до Росії з 2021 року зросла з 72% до 96%, а до Китаю – з 26% до 56%.
Інформація про дослідження
Вибірка дослідження складає 1034 респонденти. Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном проживання. З дослідження вилучена Автономна Республіка Крим та м. Севастополь, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилося тільки на територіях, що контролюються Україною. Також опитування не охоплює українців, що виїхали за кордон.
Максимальна теоретична похибка не перевищує 3,1%. Опитування проводилося 18-19 квітня 2022 року.