На замовлення центру «Нова Європа», дослідницькою агенцією Info Sapiens було проведене загальноукраїнське соціологічне опитування щодо очікувань українського суспільства від зовнішньої політики України. Аналітики центру «Нова Європа» презентували результати дослідження під час стратегічної дискусії «Дипломатія 2021: пріоритети влади, очікування суспільства”.
Серед основних висновків дослідження:
- • Українці вважають, що вітчизняна дипломатія має пріоритизувати питання здобуття ринків для українських виробників. 45,3% опитаних визначили саме цей напрямок як найбільш пріоритетний.
- • І ціннісний, і прагматичний підходи мають бути взяті до уваги під час схвалення зовнішньополітичних рішень. Такої думки дотримуються 37,7% українців. Суто за ціннісний підхід виступили 29,6% респондентів, за меркантильний – 25,74%.
- • Українці переважно виступають за продовження інтеграційного курсу держави до ЄС і НАТО. 44,35% опитаних хочуть, щоб країна була членом і ЄС, і НАТО, ще 22,28% прагнуть членства лише в ЄС, а 4,07% лише в НАТО. Відтак прибічниками членства в ЄС є 66,63% українців (ми додали тих, хто лише за ЄС, та тих, хто і за ЄС, і за НАТО). 48,42% українців виступають за членство країни в НАТО.
- • Ангела Меркель — лідерка суспільних симпатій в Україні: майже 60% вказали, що скоріше або повністю довіряють канцлерці Німеччини. До першої трійки увійшли також Анджей Дуда (Польща) та Еммануель Макрон (Франція). Найбільше не довіряють респонденти Владіміру Путіну – 72,45%.
- • Українці вважають, що Україна має продовжувати проєвропейські реформи, навіть якщо ЄС не надаватиме державі перспективу членства. Загалом 69% респондентів вказали на важливість єврореформ, тому що вони важливі передусім Україні, а також тому, що в країни немає іншого вибору.
- • Українці очікують від США після президентських виборів надання безпекових гарантій (26,33%). До трійки очікувань також увійшли — «активніша роль у переговорах із Росією задля припинення війни на Донбасі та повернення Криму» (24,79%) та «фінансова підтримка» (24,34%).
- • Більшість українців (58,4%) не вірить, що Росія припинить свою агресивну політику щодо України, якщо та відмовиться від прагнення приєднатися до ЄС і НАТО. Лише кожен п’ятий респондент (21,82%) допускає цю можливість.
- • США — партнер, який надає найбільшу підтримку Україні в умовах зовнішньої агресії. Так вважає 25,97% опитаних громадян. На другому місці — ЄС (17,79%). До п’ятірки увійшли також Німеччина (8,39%), Польща (6,3%) і Канада (4,42%).
- • 36,77% українців вважає, що Україна має повернутися до активного просування ідеї про розгортання миротворчої місії ООН на всій території Донбасу. 22,77% підтримують цю думку, але з тією різницею, що допускають певні поступки: зокрема, дозволити розміщення миротворців тільки на лінії розмежування, без доступу до всієї окупованої території і частини кордону. Більшість українців, однак, поступок не приймає.
- • Українці здебільшого скептично ставляться до того, що Україна може вже зараз стати прикладом для інших країн. 65,14% опитаних не бачать можливостей для цього. Опитані нами громадяни вважають, що Україна асоціюється в інших європейців передовсім із трьома явищами — «бідність» (18,7%), «війна з Росією» (18,26%) та «корупція» (17,59%).
Вибірка дослідження становить 2029 респондентів. Опитування проводилося дослідницькою агенцією Info Sapiens методом CAPI (особисті інтерв’ю вдома у респондента з використанням планшетів, computer-assisted personal interviews). Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) Украі?ни за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном проживання. Із дослідження вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькіи? та Луганськіи? області опитування проводилося тільки на територіях, що контролюються Украі?ною. Максимальна теоретична похибка не перевищує 2,2%. Опитування проводилося 06 – 19 листопада 2020 року.