За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Dragon Capital, у серпні Індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 73,7 п. Незначне зростання індикатора спричинене ростом всіх індексів, крім Індексу очікуваного росту економіки країни впродовж найближчого року, який залишився на рівні попереднього місяця.
У серпні 2021 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 73,7, що на 2,4 п. вище за показник липня.
Індекс поточного становища (ІПС) зріс і складає 70,3, що на 2,1 п. вище за показник липня. Складові цього індексу зазнали таких змін:
- – індекс поточного особистого матеріального становища (х1) склав 63,7, що на 2,5 п. вище від рівня цього індексу у липні;
- – індекс доцільності великих покупок (х5) зріс на 1,6 п. та встановився на позначці 76,8.
Індекс економічних очікувань (ІЕО) у серпні складає 75,9, що на 2,6 п. вище від рівня цього індексу у липні. Динаміка складових цього індексу виглядає так:
- – індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) складає 78,2, що на 2,9 п. вище за рівень цього показника у липні;
- – індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) залишився на рівні попереднього місяця та складає 65,9;
- – індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) зріс на 4,9 п. порівняно з минулим місяцем та складає 83,7.
У серпні показник індексу очікуваної динаміки безробіття знизився на 1,4 п. та складає 136. Індекс інфляційних очікувань знизився на 1,2 п. та складає 190,8. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців покращилися: індекс девальваційних очікувань знизився на 6,3 п. та складає 133,1.
«У серпні 2021 року порівняно до липня істотних змін в індексі споживчих настроїв та в його компонентах не відбулося. Порівняно до першого кварталу 2021 року спостерігається слабка тенденція до покращення споживчих настроїв, зокрема оцінки поточного матеріального становища та його майбутньої зміни.» ? коментують аналітики Info Sapiens.
Інформація про дослідження
Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».
Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. З дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. У квітні й травні 2020 року опитування було проведене методом телефонного інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери. Польовий етап даної хвилі тривав з 3 по 29 червня.
Для визначення ІСН респондентам ставлять такі запитання:
- 1. Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців?
- 2. Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців?
- 3. Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
- 4. Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
- 5. Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?
- • індекс поточного особистого матеріального становища (х1);
- • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2);
- • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3);
- • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4);
- • індекс доцільності робити великі покупки (х5).
- • індекс споживчих настроїв (ІСН) – середнє арифметичне індексів х1–х5;
- • індекс поточного становища (ІПС) – середнє арифметичне індексів х1 і х5;
- • індекс економічних очікувань (ІЕО) – середнє арифметичне індексів х2, х3, х4.
- 1. Як ви вважаєте, упродовж найближчих дванадцяти місяців безробітних (людей, які не мають роботи й шукають її) буде більше, приблизно стільки ж чи менше, аніж тепер?
- 2. Як, на вашу думку, змінюватимуться ціни на основні споживчі товари та послуги впродовж найближчих одного–двох місяців?
- 3. Як, на вашу думку, зміниться курс долара по відношенню до гривні впродовж найближчих трьох місяців?
За кожним із цих запитань визначають відповідний індекс:
Значення індексу обчислюють таким способом: від частки позитивних відповідей віднімають частку негативних і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від’ємних величин. На підставі цих п’яти індексів визначають три сукупні індекси:
Значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Значення дорівнює 200 в тому разі, якщо всі громадяни позитивно оцінюють економічну ситуацію. Індекс дорівнює 100 тоді, коли частки позитивних і негативних оцінок однакові. Значення індексу менше 100 означає, що в суспільстві переважають негативні оцінки. Для визначення індексу очікуваної динаміки безробіття (ІОДБ), індексу інфляційних очікувань (ІІО) та індексу девальваційних очікувань (ІДО) респондентам ставлять такі запитання:
Значення ІОДБ, ІІО та ІДО обчислюють таким способом: від частки відповідей, що свідчать про зростання безробіття (інфляції, девальвації), віднімають частку відповідей, що свідчать про зменшення безробіття (інфляції, девальвації), і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від’ємних величин. Значення цих індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Наприклад, значення індексу дорівнює 200, якщо всі громадяни передбачають зростання безробіття (інфляції, девальвації).