34 L.Ukrainki Blvd., 2nd entrance, 6th floor
Kyiv, Ukraine, 01133

У березні 2024 р. компанією Info Sapiens було проведено дослідження громадської активності на замовлення проєкту «Долучайся!», що впроваджується Pact. Метою дослідження було оцінити обізнаність та залученість українців до громадянського суспільства, їхнє ставлення до ключових питань внутрішньої та зовнішньої політики. Опитування охопило дві основні групи: дорослі українці, які проживають на території України, та дорослі українці, які виїхали за кордон через війну. В свою чергу серед громадян, які залишились в Україні, окремо оцінювались 2 групи: внутрішньо переміщені особи (ВПО) та особи, які не змінювали місце проживання (НПО).

Основні висновки

Участь у громадських заходах та організаціях громадянського суспільства.

Найвищий рівень залученості демонструють НПО (47%), але значне зниження рівня участі у громадських заходах порівняно з 2022 роком було виявлено серед усіх груп населення: НПО – з 63% до 47%, ВПО – з 36% до 23%, переселенці за кордон – з 36% до 26%. Тільки 27% НПО і 15% ВПО брали участь у діяльності організацій громадянського суспільства (ОГС) у 2024 р.

Гендерні відмінності

Серед НПО чоловіки активніше долучаються до діяльності ОГС та громади, тоді як серед ВПО залученість жінок була вищою, ніж чоловіків. Основний напрям діяльності чоловіків – донати на армію, протести проти корупції, відновлення та реконструкція. Жінки були більше залучені до благодійної діяльності, і більше жертвували на реабілітацію та реінтеграцію ветеранів війни, ВПО та інших вразливих груп.

Популярність неформального активізму

Серед усіх груп опитаних значно вищу частку залученості громадян мають неформальні громадські ініціативи порівняно з тими, що проводяться на рівні громад або під керівництвом ОГС. Такі ініціативи сприймаються більш ефективними і надійними. 49% НПО, 40% ВПО та 43% переселенців за кордон беруть участь у неформальних ініціативах.

Зростання корупції

Кількість випадків корупції зросла більше ніж удвічі порівняно з минулим роком. 25% респондентів повідомили про безпосередній досвід хабарництва, вимагання та інших корупційних дій.

Демократичне врядування як пріоритет

Більше половини опитаних вважають боротьбу з корупцією одним з ключових завдань держави. Проте демократичне врядування має дещо нижчий післявоєнний пріоритет. Головними проблемами для сімей є соціально-економічні питання, житло, інфраструктура та охорона здоров’я.

Відновлення та відбудова

Більшість опитаних вважають, що зараз слушний час для відновлення та відбудови України, і відповідальність за це несуть державні та місцеві органи влади. Проте майже третина респондентів зазначили, що пересічні громадяни та ОГС також мають поділяти цей обов’язок. Ключовими напрямами є відбудова житла та інфраструктури а також реабілітація та реінтеграція постраждалих від війни.

Передумови до членства в ЄС

Половина респондентів обізнана про умови вступу до ЄС, але 80% не вірять у свою можливість вплинути на цей процес.

Соціальна згуртованість

Лише половина українців відчуває сильне почуття приналежності до громади. ВПО та переселенці за кордон демонструють нижчий рівень інтеграції та довіри.

Детальніше з результатами дослідження можна ознайомитися зі звіту.

We will be glad to answer all your questions.

Contact us