Дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення БО «100% ЖИТТЯ» виконала дослідження «Оцінювання стигми щодо туберкульозу в Україні». Окрім оцінки ситуації з ТБ стигмою в Україні у звіті дослідження проводиться порівняння з результатами першого дослідження оцінювання ТБ стигми в Україні, проведеного БО «100% ЖИТТЯ» у 2020-2021 рр.
Основна мета дослідження полягає в оцінці того, якою мірою стигма, пов’язана з ТБ, є бар’єром доступу до послуг з діагностики, лікування та профілактики туберкульозу і надання цих послуг, а також розробленні рекомендацій щодо подолання ТБ стигми в країні.
Результати дослідження показали, що по більшості показників спостерігається позитивна динаміка зниження рівня стигматизації людей з ТБ. Наприклад, зафіксовано зниження показника самостигматизації, рівня передбачуваної стигми у громаді, поліпшилось законодавче середовище. Це досягнуто завдяки діяльності фахівців національної ТБ програми, зусиллями неурядових організацій, проєктами міжнародної донорської допомоги.
«Чому важливо подолати стигматизацію людей з ТБ? ТБ стигма має негативний вплив на мотивацію людей звертатися за медичною допомогою при наявності симптомів ТБ, початку і завершення лікування, працевлаштування після завершення лікування, обмежує доступ до навчання дітей з ТБ, сприяє розповсюдженню туберкульозу у суспільстві. Тому важливо систематично проводити замір рівня ТБ стигми і продовжити впроваджувати заходи для її подолання» – консультант БО «100% ЖИТТЯ» Владислав Денисенко.
Результати оцінювання надають важливу для країни інформацію щодо рівня ТБ стигми, яка може використовуватися для розробки інтервенцій, спрямованих на усунення нерівного доступу до послуг у сфері охорони здоров’я для людей з ТБ та забезпечення людино-орієнтованого підходу в профілактиці, діагностиці, лікуванні туберкульозу та зниженню бар’єрів з якими стикаються люди після одужання.